Připravujeme koncert k 40. výročí založení kapely GOLF (2022) ! Další informace postupně zveřejníme !       
   

Filip Crha ... Baskytara, zpěv

Filip Crha – baskytara, zpěv

Narodil jsem se v r. 1995, ve 2 letech mě rozplakala úvodní píseň k filmu Titanic „My Heart Will Go On“ Jinak jsem svoje dětství trávil klukovinami a lezením po stromech. Později se mým dětským vzorem stal Ivan Mládek se svou skladbou Jožin z bažin, Horolezci, a 7 statečných, dále mému dětskému uchu lahodily písně skupiny Kabát. První podrážky od bot v říši hudby jsem prošoupal ve Velkém pěveckém sboru základní školy T. G. Masaryka v Lomnici n. P., kam jsem byl zhruba v 6., možná až 7,. třídě sbormistrem dobrovolně přinucen. Můj první solokapr byl taktéž od I. Mládka, to byla totiž moje podmínka pro vstup do sboru, jinak jsem zpíval 3. hlas.

Po ukončení Povinné školní docházky jsem byl na podzim kolem roku 2012 uvítán jako posila na baskytaru, aniž bych kdy v ruce držel jakýkoliv hudební nástroj, v nové kapele, která vznikla z bývalých členů žákovské kapely na popud Pavla Hrdiny z důvodu potřeby hudebně „okrášlit“ oslavu silvestra téhož roku. Na zkouškách které probíhaly v prostorách školy, jsme pod tíhou genia Járy Cimrmana nazvali kapelu „Alejmelí“, zároveň mě ostatní členové hudbou políbení naučili, jak rozvibrovat struny těžkopádného nástroje zvaného baskytara, zatím školního propůjčeného. Z toho vyplívá, že jsem samouk, kterého občas popostrčila dobře mířená „rada“ kolegy. V dalších letech jsme doprovázely velký sbor a postupně se objevovali na dalších veřejných vystoupeních s širokým repertoárem.

Doma jsem mohl trénovat s rádiem pouze zpěv a pohyby těla, dokud jsem nebyl obdarován nesignovanou „zatím“ 4 strunnou baskytarou. Do budoucna se upgradoval kapelní mix, tak jsem využil příležitosti a starý 11kanál jsem vrazil do hifi sterea, výsledku jsem se nebál z důvodu toho, že už od 5 let, kdy jsem oholil izolaci z vodičů, a na jedné straně držel a nepustil a na druhé strčil do zásuvky 220V, jsem měl dostatečné zkušenosti s tím co někam strčit či vrazit. Měl jsem tedy profesionální vybavení a mohl jsem konečně dostat matce moudrosti Leninského učení „trénovat, trénovat a trénovat“.

Pak přišla mánie čím víc strun tím lepší „BASSadidas“ a krabičková mánie čím víc efektů tím „lepší“ zvuk, za zajímavými zvuky, aniž bych je uplatnil v kaple, jsem šel přes mrtvoly, kupříkladu bass-kytarový syntezátor Roland GR 55.

Pak přišla mánie subwooferů, aby byla basa v kapele dobře slyšet a dalšího zvukového vybavení, na zvučení větších koncertů, digitální mixy, středo-výškové bedny a všechno možné až po malou světelnou techniku a lasery.

V roce 2011 jsem se připojil k projektu Z muzikálu do muzikálu, kde jsem se seznámil s mistrem světla Liborem Bukovinským, ten mě taky v  roce 2018 kontaktoval s tím, že je opouští dlouholetý člen skupiny a GOLF nemá nikoho na basu. Pod záminkou jedné zkoušky na zkoušku jsem se nechal vlákat do léčky, i přes moje naléhání na můj problém s časem, jsem se nakonec z důvodu repertoáru GOLFU, který se mi zamlouval, nenechal dlouho přemlouvat. I když jsem na zkoušku v Soběrazi dorazil s bázní, protože laťka byla posazena vysoko, tak jsem byl přijat vlídně i se všemi svými chybami. A dnes už je jedno, ať už to bylo z důvodu protekce J, nebo z důvodu toho, že je v okolí basáků jako šafránu.

Moje působení: Sbor Dobrovolných Sboristů (muzikály), kapela Alejmelí, Smíšení pěvecký sbor Bořivoj, kapela Golf, kapela Agregát

Moje vybavení: basa: ESP – LTD D-6 NT (6 str.), multi-efektová rohožka: Line 6 HELIX, bezdrátový přenos signálu basa-efekt: Line 6 – Relay G10, nebo Boss WL-20, baskytarový aparát: Phil Jones Bass - BG 100 Bass Cub (krabice od bot 100W, 2x5“)

Golf mě naučil, že méně je někdy více, takže s nimi hraju jen na 5strunnou baskytaru Ibanez (SDGR) SR 505 BM

Ale, vyjímka potvrzuje pravidlo, takže aby mě i bicák přes svý škopky slyšel tak používám repro Hartke 410XL, které krmí zesilovač Hartke LH500 (350W, 8Ohm)

Další vybavení: Phil Jones Bass BG-75 Double Four (70W), bezejmenný překližkový kontrabas a smyčce, bezejmenný elektrický kontrbas, a spousty dalších krámů od akustických kytar až po Zimrovu harmoniku a zatím jen 2 Lasery.

Nejsem nijak žánrově vyhraněný, takže jen něco málo z toho na co sem si vzpomněl:

Oblíbená muzika od: Pink floyd, Queen, Rolling Stones, ABBA, Kryl, Kabát, Hanz Zimmer, A. Dvořák, Lana Del Rey,  Horkýže slíže, Credence Clerwater Revival, Lucie, Lucie Bílá, Jimi Hendrix, Ozzy, Jiří Schelinger, Shlash Snakepit, Ramstein, Red Hot Chili Peppers, Daniel Landa, Adele, Olympic, Hudba Praha, Antonio Moricony, Chinasky, AC-DC, Bee-Gees, The Who, Těla, Turbo, The Beathles, M. Jackson, Karel Got, Elton John, Enya, A. Mozart,

Nejoblíbenější skladby: Comfortable Numb, The Great Gig In The Sky, Shine On You Crazy Diamond, Another Brick In The Wall, Wish You Were Here, Money – Pink Floyd, Layla – Eric Clapton, Čajovna, Slunečný Hrob, Ej padá, padá rosenka – Blue Effect, Bohemian Rhapsody, Show Must Go On, I Want it all - Quenn, Dnes – Tublatanka, Wind of Change, Still Loving You - Scorpions, Don’t Speak- No Doubt, Wonderwall – Oasis, Zombie – Cranberries, Jump – Van Halen, Stairway to Heaven – Led Zeppelin, Šrouby do hlavy – Lucie,- Majolenka – Hudba praha, Mam na teba chut – Team, Země Vzdálená – K. Střihavka, Hous of The Rising Sun – Animals, Sultan of swing – Dire Strait, Funeral March – F. Shopen, Clubbed to Death – Robert D., Jednou Rano – Buty,

Prosím otočte list, seznam pokračuje na další straně J

   

Prkna co znamenají svět - GOLF   Není všechno tak špatný - GOLF   Starej pes - GOLF   Výlet na Mars - GOLF   Balada o malém chlapci - GOLF   Pekelní andělé - GOLF   A to sem já - GOLF   Tvá duše - GOLF   Karty - GOLF   Kámo, bude líp - GOLF   Hospoda vzpomínek - GOLF   Dracula - GOLF   Je to kouř - GOLF   Můra čas - GOLF   Už nejsi malá - GOLF   Kdo mi tě vzal - GOLF   Bloudím - GOLF   Ještě ne - GOLF   Až roztaje sníh - GOLF   Rybičky - GOLF   Zvony pekelný - GOLF   Když vypneme svět - GOLF   S hlavou ve hvězdách - GOLF   Na křídlech motýlů - GOLF   Starý amulet - GOLF   Labyrint - GOLF   Blázen - GOLF   Bestie (Vlkodlak) - GOLF   Zpověď - GOLF   Rozum - GOLF   Vzpomínky - GOLF   *   Až - Katapult   Proč zrovna ty - Olympic   Dědečkův duch - Olympioc   Kouzlo noční samoty - P.Skoumal   Síla starejch vín - Škwor   Sraž nás na kolena - Škwor   Kufr - Olympic   Dej mi víc své lásky - Olympic   *   Confortably Numb - Pink Floyd   Paranoid - Black Sabath   Smoke on the water - Deep Purple   Breaking to law - Judas Priest   I want to break free - Queen   Gyöngyhajú lány - Omega

*

 

   
174202