Připravujeme koncert k 40. výročí založení kapely GOLF (2022) ! Další informace postupně zveřejníme !       
   

HISTORIE


 

GOLF ... aneb "Na každou kapelu je potřeba si posvítit"

Kniha na sto stranách shrnuje celou dobu od založení kapely Golf v roce 1982 až po její první rozpad. Je doplněna historickými fotografiemi a spoustou vzpomínek a historek členů kapely.Skupina GOLF ... bylo nebylo ... část první

 


První zkouška skupiny GOLF byla v sobotu 30. ledna 1982. V té době ještě ve složení Rostislav Podmanický - kytara, Libor Bukovinský - baskytara, Ladislav Oborník - klávesy a Pavel Šimek - bicí. Na začátku byly samozřejmě největší problémy s aparatůrou a nástoji všeobecně. A tak se vesele hrálo přes tranzistorové rádio, pokrok byl když se podařilo podomácku vyrobit zesilovač a bedny. Zkušebnou se stala podkrovní místnost na Žižkově náměstí číslo 6 v Jičíně.

Důležitá změna přichází v létě 82. Oborník a Šimek s kapelou již nezkouší a na místo bubeníky nastupuje Miloš Bukovinský. První skladby které GOLF hraje jsou Osmý den a Jasná zpráva od Olympicu. Skupina začíná pracovat na programu Stroj času (bohužel nahrávky se nedochovaly). Další skladby jsou Dej mi víc své lásky -Olympic, vznikají první vlastní skladby Computer 20. století a Můj stín.

Všichni členové kapely cití, že chybí klávesy.  V únoru 1983 vydavá skupina kazetu s programem Stroj času - obsahuje vlastní skladby Ty kluku bláznivá, Stroj času, Podivín a Můra čas.

Radikální obrat tvorby přináší květen 1983. Do skupiny Golf přichází Martin Kastl hráč na klávesové nástroje. Stává se zároveň druhým zpěvákem. Vznikají další nové vlastní skladby Poslední šance, Tak už dost, Vesmírné předměty, Jdi za štěstím, Střepy duše, Tvý slzy, V baru sen, Znamení časů, Lhář a Máš život rád. Skupina připravuje svoje první veřejné vystoupení. Začíná i spolupráce se zvukařem Pavlem Burešem a osvětlovačem Romanem Muehlem.

Je 3. června 1983 a v motorestu ve Starém Místě začíná prní vystoupení kapely Golf. Ve světlech reflektorů zní skladby od skupiny Olympic a vlastní sklady zahrnuté do programu Stroj času. Přichází první malý úspěch za hodiny a hodiny práce ve zkušebně.

Tak takhle vznikla skupina Golf v Jičíně 

 

Skupina GOLF ... bylo nebylo ... část druhá

Kapela Golf pokračuje v dalších vystoupeních, 25. listopadu 1983 hraje kapela v JKP Jičín jako host na prodloužené v tanečních, společně se skupinou Premiér. Pro velký úspěch se tato vystoupení opakují 2. a 9. prosince a kapele se začíná říkat Golfíci.

Další vystoupení Golfu:

- 22. prosince 83 - besídka třídy 4.C Gymnázia na Bradech

- 26. prosince 83 - JKP - Štěpánská prodloužená

- 13. ledna 84 - vystoupení v Motelu Rumcajs v Jičíně

- 14. ledna 84 - vystoupení jako host na plese SEŠ Jičín

- 11. února 84 - ples Gymnázia Jičín

Dne 25. února 1984 si kapela dělá kvalifikační přehrávky v JKP Jičín. Předpokladem složení zkoušek ja mít v repertoáru 50 skladeb. JKP Jičín dělá pro kapelu tak zvaný zřizovatelský dohled. To byla podmínka, aby kapela mohla vystupovat, hrát a inkasovat odměnu za svá vystoupení. Pro zajímavost : repertoárový list musel obsahovat 60% skladeb českých a slovenských autorů, 30% skladeb socialistických států a 10% skladeb jiných autorů ! Přehrávky budou uskutečněny v ustrojení v jakém bude soubor vystupovat. Zpěváci musí prokázat znalost jazyka ve kterém budou zpívat.

Při kvalifikační přehrávce kapela Golf hraje pět skladeb : Hlava semi točí - Golf, Jdi za štěstím - Golf, Dej mi víc své lásky - Olympic, Rock around the Clock a Lásky beze jmen -Golf.

A tak jsme získali kvalifikační třídu II. v tomto znění:

Na základě kvalifikační přehrávky TO Golf ze dne 25. února 1984 a doporučení kvalifikační komise při OKS Jičín, přiznává ředitelka OKS Jičín hudebnímu souboru II. kvalifikační třídu. Hrající kapelník obdrží dvojnásobek. Soubor může dále účtovat jednoho zvukaře 1 hod./ 10,-- Kčs. Rozhodnutí platí ihned a do odvolání. 1. osvětlovač 1 hod./10,-- Kčs. V Jičíně dne 5. března 1984.

A tak kapela GOLF získala Osvědčení číslo 174/Bt. k vedení hudebního souboru vydané ve smyslu platných směrnic z roku 1980. Dnes věc zcela nepředstavitelná :-)

 

Skupina GOLF ... bylo nebylo ... část třetí

Po kvalifikační zkoušce kapela dostává spoustu dalších nabídek, pozvánku na autorskou soutěž O cenu Victora Jary,  hraje na plese TJ Jičín - šibřinky, zábavu v Robousích atd.

Na scéně se objevují dvě nové postavy, zvukař Pavel Bureš a osvětlovač skupiny Roman Muehl. 19. května 84 hraje Golf na taneční zábavě ve Šlikově Vsi. Nejúspěšnější skladbou je "Muž, který se podobá odvrácené straně měsíce" od skupiny Progres 2. Golf se přihlásil do soutěže mladých amaterských kapel v Libáni. Soutěže se dále účastní skupiny Ananas, Profil, Xantipa, Monzun a Atlantis. Golf nakonec získává třetí místo.

V říjnu 1984 odchází z kapely baskytarista Libor Bukovinský z důvodu nástupu vojenské služby. Na jeho místo přichází Karel Valnoha. A s ním se rozšiřuje další repertoát Golfu o nové skladby jako: Hraje vám Golf, Rozesmátej poustevník, Basákovo štěstí, Už nejsi malá, Benzín, Tulák, Návrat a další. Skupina vystupuje v Chotči, v Nymburce a V SKP Jičín je natočena kazeta s názvem "Golf at the SKP 1985 Live".

V říjnu 1985 odchází na vojnu i bubeník a kapelník Miloš Bukovinský a tak je činnost skupiny na rok přerušena. A tak zbytek členů připravuje novou aparatůru, aby se od října 1986 mohlo opět začít zkoušet.

Jak to bylo po vojně ... 

 

Skupina GOLF ... po vojně ... část čtvrtá

Služba vlasti uplynula jako voda a Golf začíná v listopadu 1986 opět cvičit a hrát. Kapelu však opouští kytarista Rosťa Podmanický a na jeho místo nastupuje Libor Bukovinský, Karel Valnoha zůstáva v kapele jako basák. Sehrávají se skladby Hraje vám Golf, Rozesmátý poustevník, Lovec brouků, Holka do dešťů a další. "Muzika je připravená, tak vyrážíme do světa".

26. prosince 1986 hraje Golf na Štěpánské prodloužené v SKP Jičín.

29. května 1987 - vystoupení na setkání okresní mládeže - autokemp Dřevěnice

31. května  1987 - Taneční zábava pro mladé - SKP Jičín

7. června 1987 - zábava na plovárně Jičín

25. června 1987 - rozloučení se školním rokem - SKP Jičín

Golf se začíná připravovat na soutěž Mladý rock 87, která se uskuteční 27. června 1987 v Libáni.

 

Skupina GOLF ... Mladý rock 87 ... část pátá

"... již po paté se sejdou nejlepší rockové skupiny z okresu Jičín v Libáni na soutěžní přehlídce Mladý rock 87 ... ", 27. června 1987 od 13,30 hod. Vyhráli jste?

 

Tak to je otázka přímo na tělo. A jak to tedy dopadlo? Soutěže se účastní kapely Golf, KR-2, Tep,Profil a Atlantis. Do soutěže zařazujeme skladby Zatáčka, V tomhle nezůstaneš sám a dvojpíseň Siréna a Já je znám. A vyhlášení vítězů:

Absolutní vítěz - skupina Golf, dále umístění : Tep,Profil,Atlantis a KR-2

Nejlepší zpěvák - skupina Atlantis

Nejlepší instrumentalista - kytarista skupiny Tep

Celý program byl natočen na videokazetu? A po ní se pátrá .... ??? Neexistuje ještě někdě tento další arte fakt?

No a Golf jako vítěz zůstává v Libáni a hraje taneční večerní zábavu.

Co napsal tisk o výsledku této soutěže: (Předvoj, číslo 28, pátek 17. července 1987,cena 50 haléřů)

Pokud jde o současný trend naší taneční hudby, získává v ní rocková muzika stále pevnější pozici. Její vývoj totiž pokročil v poslední době mílovými kroky kupředu. A to jak z hlediska tvůrčí melodické invence, tak i z hlediska obsahové náročnosti textů (většina přednesených skladeb pocházela na letošní přehlídce z vlastní tvůrčí dílny, a to od 7 autorů).

Krásně napsáno ...

 

Proč vlastně název skupiny - GOLF ?

V tomto článku přichází jen malé zamyšlení nad tím, jak se vlastně skupiny Golf dostala ke svému názvu. Bohužel proč nakonec zvítězil tento název už dnes nezjistíme, ale za to můžeme čerpat z historických pramenů kroniky Golf I., kde jsou určitě velice zajímavé informace.
S největší pravděpodobností je to práce zvukaře Pavla Bureše, který si půjčil klíče od zkušebny na Žižkově náměstí č.6 a na blánu bubnu stvořil báječnou grafickou kreaci s "pomerančem" a s novým jménem skupiny..... GOLF

     Podívejme se tedy jak se vyvíjel název skupiny než definitvně dospěl k názvu GOLF ?

     Na úplnném počátku se uvažovalo o názvu Deathers. Poté následovaly názvy jako Black Starr, Stings, Dynamic a Impuls. V poslední fázi se název hledal kde to jen šlo a tak bylo nakonec dalších 43 návrhů. Z těchto vybíráme ty nejzajímavější:

     Aceton, Decibel, Kyklop, Matador, Poste Restante, Satelit, Sprint, Trend, Ventil, Akcent, Acylpyrin a další.

     Nakonec zvítězil název skupiny GOLF a ten je spjatý nejen s velice zajímavým sportovním odvětvím, ale také se všemi úspěchy této hudební skupiny.

 

GOLF se vrací ... a jedeme dál ...


Rádio GOLF
Mediální partneři
ESHOP
Novinky
 20.09.2020
Golf 40 let - 2022 - připravujeme
....
 31.08.2020
Síň slávy GOLF 2021
....
 20.04.2020
CD Kup si nový brejle
....
Kalendář akcí
 04.07.2021 17:00
GOLF 2021
Zámecký park Jičín
 31.07.2021 19:00
GOLF 2021 hrajeme 19-20 hod.
Lázně Bělohrad
 14.08.2021 11:15
Food festival Jičín
Zámecký park Jičín
 00.11.2021 20:00
GOLF 2021 - termín upřesníme
KD Bradlecká Lhota
Ostatní weby

Fotky z galerií
 
 
 
 
   

Prkna co znamenají svět - GOLF   Není všechno tak špatný - GOLF   Starej pes - GOLF   Výlet na Mars - GOLF   Balada o malém chlapci - GOLF   Pekelní andělé - GOLF   A to sem já - GOLF   Tvá duše - GOLF   Karty - GOLF   Kámo, bude líp - GOLF   Hospoda vzpomínek - GOLF   Dracula - GOLF   Je to kouř - GOLF   Můra čas - GOLF   Už nejsi malá - GOLF   Kdo mi tě vzal - GOLF   Bloudím - GOLF   Ještě ne - GOLF   Až roztaje sníh - GOLF   Rybičky - GOLF   Zvony pekelný - GOLF   Když vypneme svět - GOLF   S hlavou ve hvězdách - GOLF   Na křídlech motýlů - GOLF   Starý amulet - GOLF   Labyrint - GOLF   Blázen - GOLF   Bestie (Vlkodlak) - GOLF   Zpověď - GOLF   Rozum - GOLF   Vzpomínky - GOLF   *   Až - Katapult   Proč zrovna ty - Olympic   Dědečkův duch - Olympioc   Kouzlo noční samoty - P.Skoumal   Síla starejch vín - Škwor   Sraž nás na kolena - Škwor   Kufr - Olympic   Dej mi víc své lásky - Olympic   *   Confortably Numb - Pink Floyd   Paranoid - Black Sabath   Smoke on the water - Deep Purple   Breaking to law - Judas Priest   I want to break free - Queen   Gyöngyhajú lány - Omega

*

 

   
174221